Fűtés elektromos árammal kedvező áron? – Gyakorlati tippek
2023.09.20.Műszaki megoldás szempontjából ez a fűtési forma a legköltségesebb, mivel árammal működik, ami a legdrágább energiaforrás. Vannak azonban olyan technikák, berendezések, amelyekkel mérsékelhetők a fűtési költségek.
Hőszivattyú mint alternatíva
Különböző típusú hőszivattyúk léteznek. Az egyik – a legköltségkímélőbb, legegyszerűbb megoldás – a levegő-víz típus (más néven levegő hőszivattyú), amely a levegőből nyeri az energiát, és vizet használ a hő közvetítésére.
A talajvíz természetes energiáját hasznosító megoldás esetén víz-víz típusról (más néven talajvízzel működő hőszivattyúról) beszélhetünk, amely a talajvízből nyeri ki a hőenergiát, majd lehűtve visszajuttatja azt a talajba.
Vannak talaj-víz hőszivattyúk is (geotermikus hőszivattyúk), amelyek a talajból nyerik ki a hőenergiát. Utóbbi két típus jóval költségesebb beruházást igényel, és bizonyos esetekben engedélyköteles is lehet.
Léteznek különleges változatok is, például a levegő-levegő hőszivattyúk, amelyek esetében az ingatlan saját levegőjét használják hőforrásként. Ez utóbbi megoldás ideális olyan területeken és épületekben, ahol alacsony a fűtési igény, mint például a passzívházakban.
Ezeknek a rendszereknek fő előnye az alacsony üzemeltetési költség, de figyelembe kell venni több tényezőt is a választás előtt.
Alapvetően új építésű ingatlanokban javasolt hőszivattyút telepíteni, ugyanakkor előfordulhat olyan eset is, amikor gázkazánról hőszivattyúra éri meg váltani. Ez esetben fel kell mérni, hogy a meglévő fűtési rendszerünk milyen, és van-e szükség változtatásra, hiszen a radiátoroknál melegebb víz cirkulál, mint a padló- vagy felületfűtésnél. Mivel a hőszivattyút inkább utóbbi megoldásokhoz találták ki, ezért a hagyományos radiátorok esetén egy igazán hideg télen a hőszivattyúnak gondot jelenthet a meleg víz felfűtése.
A hőszivattyú teljesítményének kiválasztásánál kerülni kell a túlméretezést, mivel a jelentősen eltérő méretezés hatással lehet a berendezés élettartamára, a működési komfortra és a költségekre is. Az új hőszivattyú teljesítményének meghatározása esetén ne csak a régi berendezés teljesítményét vegyük figyelembe, szükséges a valós hőigény felmérése is.
Az elhelyezés is gondosságot igényel, például a levegő-víz rendszer esetében a kültéri egység pozicionálása, a faltól való távolság (min. 40-50 cm), a széljárás (biztosítani kell a kiáramló levegő szabad távozását) és a zajszint is figyelmet igényel (talajon, gumibakon érdemes rögzíteni, valamint nem javasolt a szomszédhoz közel telepíteni).
Az alkalmazástechnikai kérdések tisztázása után fontos, hogy mérlegeljük az 1 kWh hőenergia előállításának költségét. A hőszivattyús berendezések esetén a készülék hatékonysági foka és a kedvezményes áramtarifák is befolyásolják a költségeket. Kedvezményes tarifa igénybevételével egy hagyományos, kéményes gázkazánhoz képest akár a felére is csökkenthető a hőszivattyú által termelt hőenergia ára.
Az MVM Home&Pro hőszivattyú-szolgáltatása
Régi kazánunk korszerűsítése vagy más energiaforrásra való áttérés alapos tervezést és szaktudást igényel. A költségek optimalizálása nemcsak az utólagos hőszigetelés esetében szükséges, hanem a hőtermelő berendezések kiválasztásánál is elengedhetetlen.
Különösen igaz ez a meglévő fűtési rendszer felújításakor, mivel a lehetőségek korlátozottak, és sokszor nem az a kérdés, hogy mit szeretnénk, hanem hogy mit lehet.
Az MVM Home&Pro nemcsak a műszaki kivitelezést, hanem a személyre szabott megoldásokat és az ügyfél elégedettségét is előtérbe helyezi. Tegye otthonát fenntarthatóbbá, és élvezze a komfortot az MVM Home&Pro hőszivattyú-szolgáltatásával!