Fedezze fel a ledek előnyeit!
2024.09.13.Ezek a fényforrások rendkívül hosszú élettartamúak, ami azt jelenti, hogy ritkábban kell cserélni őket, így sokat spórolhatunk. A ledek által kibocsátott fény minősége is kiemelkedő, mivel színhőmérsékletük és fényerősségük széles spektrumot ölel fel, lehetővé téve a tökéletes világítás kialakítását a különböző helyiségekben.
A ledek dobozán található számok és betűk is fontos információkat közölnek, például a fényerősséget, a színhőmérsékletet és az energiamegtakarítást, így könnyedén megtalálhatjuk az igényeinknek megfelelő típust. Nézzük meg, mik is ezek pontosan!
Watt
A watt jelöli a felhasznált energia mennyiségét, ergo ez után kell fizetni az áramszámlát. Egy 60 wattos égő négyszer annyit fogyaszt, mint egy 15 wattos. A dobozon sok esetben két watt étéket is szerepeltet a gyártó. Az egyik – jellemzően a kisebb értékű watt – a ledfényforrás valós teljesítményét adja meg. A másik – többnyire egy izzólámpa alakú keretbe írt – watt pedig arra utal, hogy a lámpa a hány wattos hagyományos izzólámpának megfelelő fényteljesítményt sugároz ki.
Lumen
A lumen nagyon leegyszerűsítve megmutatja az összes fényt, amelyet a fényforrás bármely irányba kisugároz. Tulajdonképpen a ledek teljesítményét határozza meg. Általános szabályként azt lehet mondani, hogy a hagyományos (wolfram szálas) izzók minden egyes wattjára kb. 10 lumen jut. Ez azt jelenti, hogy ha egy hagyományos 60 wattos izzót szeretnénk helyettesíteni leddel, akkor minimum 60×10 lumennel kell számolnunk, tehát nagyjából 600 lumenes ledet kell választanunk.
Színhőmérséklet
A színhőmérséklet a fehér fény spektruma, a fekete test által kibocsátott hősugárzás színe. A színhőmérséklet értékét kelvinben adják meg. A ledvilágítás tipikus fényhőmérséklete 3000 K, 4000 K, 6000 K és 6500 K. A fényhőmérséklet-változás jelensége a természetes fény esetén napközben is megfigyelhető. Reggel, napfelkeltekor a fény hőmérséklete 1800–2500 K, délelőtt 2700–3500 K, délben pedig 4200–10000 K. Délutántól pedig ismét csökken a fény színhőmérséklete.
Meleg fehér fény (2700–3300 K)
A klasszikus izzószálas izzók meleg fehér fényt bocsátottak ki. A meleg fehér szín a nyugalom érzetét kelti, ezért ezt a színt nyugodt helyiségekbe, például hálószobákba, gyerekszobákba vagy nappalikba ajánlott használni.
Semleges fehér fény (3300–5300 K)
Ezt mondják „arany középútnak”. Alkalmas akár a konyha, a fürdőszoba, a dolgozószoba, de tulajdonképpen a gyerekszoba világítására is. A semleges fehér színű fényt teraszok, üzletek, irodák vagy orvosi rendelők megvilágítására is használják.
Hideg fehér (5300 K felett)
A hideg fehér fény színe főleg olyan helyekre alkalmas, ahol fokozott figyelemre és koncentrációra van szükség. Ezért ajánlott konyhapultok, munkalapok, irodák, műhelyek vagy garázsok megvilágítására.
Lux
A megvilágítás mértékegysége a lux. (lx), az egységnyi területre eső fényáramot fejezi ki. A megvilágítás függ attól, hány darab, milyen irányú, milyen messze lévő, milyen fényeloszlású stb. fényforrással világítunk. Luxban mérve nem lehet összehasonlítani két különböző fényforrást.
Különböző helyiségekben különböző megvilágításra lehet szükségünk:
2–30 lux – az éjszakai közvilágítás fényereje,
40–60 lux – folyosókon mérhető megvilágítási érték,
80–100 lux – nappalik megvilágítási értéke,
250–500 lux – íróasztal felületén mérhető ajánlott fénymennyiség.
Ezekhez a sokoldalú és gazdaságos eszközökhöz manapság már igen kedvező áron juthatunk hozzá. EnergiaStart csomagunkba energiatakarékos ledeket, plusz csapra és zuhanyfejre szerelhető víztakarékos perlátorokat (vízsugár-szabályozókat) csomagoltuk össze. A kivételes kedvezménnyel megvásárolható csomagokat díjtalanul szállítjuk!
Rendelje meg online pillanatok alatt, és csökkentse áramszámláját!